Rok szkolny 2015/2016

 


TYDZIEŃ DOBREGO CHLEBA I ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

Nasza szkoła przystąpiła do VII edycji ogólnopolskiej kampanii
„Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole 2015”
organizowanej przez Fundację Dobre Życie

Z tej okazji w dniach 16-23 października podejmiemy różne działania, mające na celu zwrócenie uwagi na problem chleba, podniesienie świadomości konsumentów na temat
zdrowotnych właściwości chleba na zakwasie, wypiekanego tradycyjnymi metodami, jak również promowanie zdrowego stylu życia

organizatorzy
ZIELONY PATROL

 


 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

13 X 2015 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia dla wszystkich pedagogów i pracowników szkoły. Uczniowie klasy III d w ciepłych słowach przekazali życzenia swoim nauczycielom, a śpiewem , tańcem i słowami poetów przekazali swoją wdzięczność. Życzenia  wszystkim pracownikom szkoły złożyła p. dyrektor Dorota Szpaderska oraz przewodnicząca Rady Rodziców p. Anna Chwalińska.


ŚLUBOWANIE KLAS I

W dniu 13 października 2015 roku w obecności rodziców, dyrekcji szkoły oraz wychowawców klas pierwszych gimnazjum odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas I.
W pierwszej części ceremonii „pierwszaki” złożyli uroczystą przysięgę, ślubując uczyć się pilnie, dbać o dobre imię szkoły oraz kształtować w sobie cechy prawdziwego patrioty
W drugiej części uroczystości pasowani uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat swojego gimnazjum. Quiz pokazał, że pierwszoklasiści są już świetnie zaznajomieni z wiedzą na temat szkoły.
Uczniowie klas pierwszych otrzymali pamiątkowe Akty Ślubowania i stali się pełnoprawnymi uczniami naszego gimnazjum .

Ponadto wręczone zostały dyplomy zwycięzcom konkursu na „przebranie” za postać z książek Janusza Korczaka oraz uczestnikom konkursu recytatorskiego o patronie szkoły.


SPRAWOZDANIE Z TYGODNIA KORCZAKOWSKIEGO

Nauka i praca są naszym celem,
Korczak nam wzorem i bohaterem,
pragniemy wszyscy iść jego śladem,
miłość i dobroć dla nas przykładem(…)

Tydzień Korczakowski w Gimnazjum nr 3 to okazja, by bliżej poznać postać naszego patrona Janusza Korczaka i odpowiedzieć na pytanie: Kim był? Jaki był?

Kochał dzieci. Zamieszkiwał w ich świecie.
Wydziedziczonych z miłości, żebrzące – zbierał z ulicy,
głodne sprzed wystaw piekarni, z suteren gruźliczych.
Mył, ubierał i karmił, uczył trudnego uśmiechu.
I jak spać w pościeli, jak patrzeć w oczy, jak chlebem się dzielić.
Uczył A i B z elementarza praw człowieka.
Ojciec, nauczyciel, lekarz.

W ramach obchodów Tygodnia Korczakowskiego odbyło się:
• projekcja filmu Korczak (reż. Andrzej Wajda, scen. Agnieszka Holland),
• Szkolne czytanie dzieł Janusza Korczaka,


• Konkurs Recytatorski wierszy o Januszu Korczaku,
• Szkolny Konkurs Wokalny na najładniejsze wykonanie hymnu szkolnego,
• Dzień myśli Janusza Korczaka,
• Szkolny Konkurs Cosplay – przebranie za bohatera książki Janusza Korczaka,
• lekcje wychowawcze poświęcone ideom korczakowskim.

Gdyby wziąć wszystkie uśmiechy dziecięce,
uśmiechy kwiatów i uśmiechy ptaków,
uśmiech poety i uśmiech lekarza –
powstałby wiersz o Januszu Korczaku (…)


KONKURS RECYTATORSKI O JANUSZU KORCZAKU

W dniu 8 października 2015 r. w ramach Tygodnia Korczakowskiego odbył się Konkurs Recytatorski o Januszu Korczaku.         W imprezie wzięli udział uczniowie klas pierwszych. Organizatorami konkursu byli nauczyciele poloniści i bibliotekarze.
Wszyscy uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom, zarówno pod względem doboru trudnych i ambitnych utworów, jak również ich interpretacji.
Ostatecznie wyróżniono uczniów:

– Laurę Cak kl. I a
– Wiktorię Rak i Dawida Felickiego kl. I c
– Arkadiusza Januchtę kl. I e

 


 

„KONKURS NA „PRZEBRANIE” ROZSTRZYGNIĘTY

Konkurs na przebranie za jednego z bohaterów książek Janusza Korczaka zorganizowany przez Samorząd Uczniowski cieszył się dużą popularnością. Brali w nim uczniowie ze wszystkich klas naszej szkoły. Największą reprezentację stanowili uczniowie klas I i to właśnie oni otrzymali talony na jedynkę oraz punkty dodatnie z zachowania.
Na szczególne wyróżnienie zasłużyli:
Dominika Bąk z kl Ie, Dominika Ciupińska z kl. I e,
Daria Mróz z kl.d oraz Natalia  Bafia z kl. Ia.


WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA I KRAKOWA

8 X 2015r. klasy III b i III d wybrały się na wycieczkę do Oświęcimia i Krakowa. Dzień zapowiadał się wspaniale, od rana świeciło słońce, a uczniowie mimo że może trochę zaspani, zajęli miejsca w autokarze. Podróż minęła bardzo szybko. Nim się zorientowaliśmy, już byliśmy na miejscu.  Zostaliśmy  powitani przez przewodników Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau i rozpoczęliśmy zwiedzanie zespołu niemieckich-nazistowskich obozów koncentracyjnych. Pierwszą część pobytu spędziliśmy na terenie tzw. obozu macierzystego KL Auschwitz I. Miejsce to zrobiło na nas duże wrażenie, a przewodnicy opowiadali tak interesująco, że była to dla nas bardzo pouczająca lekcja historii. Później zwiedziliśmy KL Birkenau(Auschwitz II). Ostatnim etapem wycieczki  był Kraków .Naszym celem był Rynek i znajdujące się wokół niego zabytki. Późnym wieczorem pełni wrażeń wróciliśmy do Kielc.


„KIELCE BIEGAJĄ”

Dnia 3.10.2015 r. Uczniowie naszego gimnazjum brali udział w VII edycji Biegu Ulicznego „Kielce Biegają”, który ma na celu propagowanie zdrowego stylu życia.
Liczna reprezentacja naszej szkoły dzielnie walczyła zajmując wysokie lokaty.
Na wyróżnienie zasługują wszyscy uczniowie, którzy poświęcili swój wolny czas od zajęć szkolnych by reprezentować nasze Gimnazjum.
Szczególne wyróżnienie należy się naszym bohaterom tj. Bogumile Januchcie z kl.3e za zajęcie 3 miejsca oraz Mateuszowi Wawrzeńczykowi z kl.3a za zajęcie 4miejsca w swoich kategoriach wiekowych.

Gratulujemy.
Nauczyciele wychowania  fizycznego.


„KLUCZOWA POMOC”- PODSUMOWANIE

W ostatnich tygodniach w naszej szkole trwała akcja „Kluczowa pomoc”. Jest ona związana z organizowanymi w przyszłym roku w Krakowie Światowymi Dniami Młodzieży. Pani Dorota Grela i ks. Karol Stawowczyk – nasi katecheci – zapraszali nas do włączenia się w to dzieło. Tym bardziej, że jego cel jest niezwykle szczytny.
Inicjatywa polega na zbieraniu starych i niepotrzebnych kluczy. Zostaną one przekazane do Diecezjalnego Centrum Wolontariatu. Na koniec całej akcji będą one sprzedane, a dochód z tej sprzedaży przekazany młodym osobom, które są niepełnosprawne, aby w ten sposób materialnie pomóc im w dotarciu do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży i spotkanie z papieżem Franciszkiem!

Mamy nadzieję, że nasze 4,725 kg kluczy komuś pomoże!


KLUCZE ROZDANE

W dniu wczorajszym i dzisiejszym każdy uczeń naszego gimnazjum otrzymał klucz do swojej szafki ubraniowej. To kolejna inwestycja w infrastrukturę budynku  mająca zapewnić młodzieży  coraz lepsze warunki  do nauki i pobytu w  szkole.