Rok szkolny 2015/2016


Z WIZYTĄ W  CENTRUM NAUKI LEONARDA da VINCI

Dnia 17 XII 2015 r. klasy III b i III d odbyły wycieczkę do Centrum Nauki Leonarda da Vinci. Celem wyjazdu było zapoznanie z wystawą „ Człowiek- niezwykła maszyna”.
Na wystawie przedstawiono pięć czynności życiowych człowieka: oddychanie, funkcjonowanie układu krążenia, utrzymanie pionowej postawy ciała oraz odżywianie. Patronem przedsięwzięcia był Leonardo da Vinci.
Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z budową własnego ciała, rysowali graf snu, poznawali tajemnice układu kostnego, korzystali z roweru, aby obejrzeć swój szkielet w ruchu. Nie było końca również biegom, skokom, ćwiczeniom na refleks i zapamiętywanie.


NOC FILMOWA

Noc z 4 na 5 grudnia była w naszej szkole wyjątkowa. Odbyła się kolejna Mikołajkowa Noc Filmowa. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 20:00 w piątek, a zakończyło… o 6:00 nad ranem w sobotę.

Noc w szkole wymagała odpowiedniego przygotowania, toteż nie zabrakło rozkładania śpiworów, materacy czy też w niektórych przypadkach… założenia „kapcioszków”. Jednak głównym celem nocy filmowej było odtworzenie i wspólne obejrzenie ciekawych produkcji filmowych. Nie zabrakło oczywiście wspólnych pogawędek i dyskusji, a całości wydarzenia  towarzyszyła niesamowita atmosfera.

Miłą niespodzianką była wizyta św. Mikołaja, który grzecznym dzieciom rozdawał słodkie upominki. Noc filmowa była świetną okazją do wzajemnej integracji oraz miłego spędzenia czasu.


ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS

 

Aids_ribbon

Dnia 01.12.2009r. obchodziliśmy światowy dzień walki z AIDS.

Tego dnia, na całym świecie odbywają się spotkania, konferencje, akcje edukacyjne oraz happeningi poświęcone zarówno profilaktyce, jak i poszerzaniu świadomości społecznej na temat choroby.  Młodzież naszego gimnazjum   zaangażowała  się w różne działania uświadamiające czym jest wirus HIV oraz AIDS.


DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

Dnia 26.11.2015 r. odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Inicjatorem imprezy był Samorząd Uczniowski . Humory wszystkim uczestnikom dopisywały, radości było mnóstwo. Wielu z nas pokazało swoje uzdolnienia taneczne. Roztańczeni i rozbawieni wszyscy o godzinie 20.30 wróciliśmy do domu z miłymi wspomnieniami.

 


 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

bear

 

Pluszowe misie-miękkie, miłe w dotyku są ulubieńcami wszystkich dzieci. Od ponad100 lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są jedną z najważniejszych przytulanek dla maluchów. Jednak, kiedy człowiek dorasta, również znajduje w swoim życiu chwile, kiedy bliskość i miękkość pluszowego misia pomaga przetrwać trudne chwile.
Ta, jedna z najpopularniejszych zabawek, obchodzi swoje święto 25 listopada. W 2002 r.- dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.
Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902r. Wtedy to ówczesny prezydent USA Theodore Roosevelt, sam będąc myśliwym, nie dopuścił do zastrzelenia małego niedźwiadka. Dla upamiętnienie tego faktu zaczęto w USA sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, które w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. Misie nazwano Teddy na cześć prezydenta.
W naszej szkole misie też miały swoje święto. W tym dniu uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego pluszowego ulubieńca.


X Szkolny Konkurs Recytatorski

„A ty mnie na wyspy szczęśliwe zawieź…”

W tym roku uczestnicy X edycji szkolnego konkursu recytatorskiego zmierzyli się z twórczością Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Młodzież zaprezentowała różnorodne teksty tego poety. Wybierano wiersze liryczne, patriotyczne, humorystyczne i satyryczne.
Poziom konkursu był bardzo wysoki, a zmagania dostarczyły wielu emocji, zwłaszcza, że niektórzy uczestnicy w swej prezentacji wspomagali się odpowiednimi do tekstu rekwizytami.
Wszyscy uczniowie nagrodzeni zostali dyplomami i słodyczami, a zwycięzcy nagrodami książkowymi.
I miejsce zdobyła uczennica klasy III A – Anna Kwapisz,
II miejsce zdobyła uczennica klasy III D – Aleksandra Żłobecka,
III miejsce zdobyła uczennica klasy I C – Wiktoria Rak.
Wyróżnienie za piękną dykcję i interpretację utworu otrzymała
Justyna Kopacka z klasy III D .


Z wizytą w OMPIO

W dniu 12 XI, w ramach obchodów Święta Niepodległości, uczniowie klasy III D wzięli udział w zajęciach edukacyjnych pt:” Polacy nigdy się nie poddali” prowadzonych w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej(OMPIO) przy ulicy Zamkowej 3. Nasz pobyt w budynku dawnego Więzienia Kieleckiego zaczął się od zwiedzenia stałej ekspozycji. Podróż w przeszłość zapoczątkowały wydarzeń związanych z powstaniem kościuszkowskim, by dalej przez powstania listopadowe i styczniowe dotrzeć do czasów I wojny światowej   i odzyskania przez Polaków niepodległości w 1918 r.

Następna część zajęć była prowadzona w podziemnej części budynku. Zwiedzając pozostałości po Więzieniu Kieleckim( karcer wodny, cele, miejsce wykonywania wyroków śmierci), młodzież uzyskała informacje o najtragiczniejszym etapie funkcjonowania więzienia tj. latach 1939-1945, kiedy to budynek wykorzystywał okupant niemiecki oraz po zakończeniu II wojny światowej, gdy więzienie użytkowane było przez władze komunistyczne . Uczniowie obejrzeli fragment filmu będącego rekonstrukcją słynnego ataku sił podziemia niepodległościowego pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego.”, który wsławił się rozbiciem w nocy     z    4 na 5 sierpnia 1945 komunistycznego więzienia w Kielcach.  W wyniku tej akcji uwolniono kilkuset więźniów, przeważnie byłych żołnierzy Armii Krajowej.

Ostatnia część naszego pobytu w OMPIO miała charakter warsztatowy. Młodzież podzielona na grupy przygotowała taśmę chronologiczną , na której uczniowie porządkowali wydarzenia z dziejów Polski z lat 1772-1918. Ponadto posługując się metodą analizy SWOT uczniowie dokonali oceny powstań narodowowyzwoleńczych: kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego pod kątem mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń wynikających z zaistnienia poszczególnych zrywów niepodległościowych.


Wycieczka do Londynu

Czy można uczyć się angielskiego w Londynie? Czy można zwiedzić Londyn w trakcie roku szkolnego? Czy da się pogodzić przyjemne z pożytecznym, a pożyteczne z przyjemnym? Odpowiedź brzmi: tak!
W dniach 30 października – 4 listopada 2015 roku 25 uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w wycieczce szkolnej do Londynu.
Były to warsztaty językowe organizowane przez firmę „Atas” z Warszawy. Organizator zapewnił naszej młodzieży przejazd autokarem, opiekę pilota i zakwaterowanie oraz wyżywienie u rodzin brytyjskich.
Już sam przejazd do Londynu stanowił dla nas nie lada atrakcję. Wyruszyliśmy 30 X sprzed szkoły, a następnie skierowaliśmy się na zachód: Niemcy, Holandia, Belgia, Francja, no i przeprawa promowa na wyspy. W miarę zbliżania się do celu napięcie rosło, bo wszyscy zastanawialiśmy się, jak to będzie na miejscu – do jakich rodzin zostaniemy przydzieleni, jak poradzimy sobie z komunikacją językową, jaka pogoda czeka nas w Londynie?
W porcie w Dover przywitało nas zachmurzone brytyjskie niebo i lewostronny ruch na jezdni (do tego ostatniego chyba najtrudniej było nam się przyzwyczaić podczas całego pobytu). Jednakże Londyn w godzinach wieczornych zachwycił nas swoim pięknem.
W ciągu czterech dni pobytu, zwiedziliśmy najciekawsze atrakcje turystyczne Londynu, między innymi: Tower of London, Tower Bridge, St.Paul’s Cathedral, Millenium Bridge, Big Ben . Naszą wiedzę wzbogaciły ekspozycje prezentowane w słynnych muzeach, które znalazły się w programie zwiedzania. Z ogromnym zainteresowaniem obejrzeliśmy imponujące dinozaury w Natural History Museum. W Science Museum zachwyciły nas ciekawe projekty interaktywne, zaś w Muzeum Wiktorii I Alberta niezwykłe eksponaty prezentujące dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego. W programie wycieczki znalazło się również Royal Observatory słynące z przebiegającego tam zerowego południka. Każdy chciał mieć zdjęcie upamiętniające pobyt w tym miejscu, co zrozumiałe, gdyż to jedyna okazja, aby stojąc w bezruchu, być jedną nogą na półkuli zachodniej, a drugą na wschodniej. Uczestnicy wycieczki mogli również podziwiać panoramę miasta ze słynnego London Eye.
Podczas wycieczki znalazło się wiele innych miejsc, które w naszej relacji pominęliśmy, aby nie znużyć czytelnika. Na koniec warto jedynie dodać, że zwykle kapryśna angielska pogoda sprawiła tym razem niespodziankę, zsyłając słońce, które towarzyszyło nam aż do końca pobytu w Londynie, a rodziny u których spaliśmy, okazały się bardzo miłe, towarzyskie i przyjazne. Potwierdziło się, że umiemy język na tyle dobrze, aby się z nimi porozumieć.
W zgodnej opinii uczestników była to podróż obfitująca w przeżycia i wrażenia, które pozostaną w ich pamięci.