Rok szkolny 2015/2016

„Witaj majowa jutrzenko…”

 

W bieżącym roku obchodziliśmy 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja(1791 r.). Była to druga na świecie po amerykańskiej i pierwsza w Europie ustawa zasadnicza.To doniosłe w dziejach Polski wydarzenie stanowiło próbę naprawy Rzeczpospolitej. Dawało szansę na  uratowanie Ojczyzny przed upadkiem. By upamiętnić  Święto Narodowe Trzeciego Maja,  w naszej  szkole, odbył się apel okolicznościowy. Jego celem było nie tylko przybliżenie uczniom historii Polski  XVIII w., ale również kształtowanie wśród młodzieży postaw patriotycznych i obywatelskich.

 

 

 

 

 


PROFI – EKODRAMA 2016

I tym razem uczniowie naszego gimnazjum nie zawiedli, zdobywając I miejsce w III Przeglądzie Małych Form Teatralnych „ Profi – ekodrama 2016”. W tym roku przedstawienie ekologiczne oparte było na motywach „ Małego Księcia”. Gra naszych kolegów z klasy III d  podbiła serca jury. A dwaj uczniowie: M.Wencelis i J. Machocki otrzymali specjalne nagrody za walory aktorskie.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Akcja „Żonkile”

W bieżącym roku szkolnym nasze gimnazjum wzięło udział w 4 edycji akcji społeczno-edukacyjnej  „Żonkile”  organizowanej  przez Muzeum Historii  Żydów Polskich „Polin”. Celem akcji było upamiętnienie 73 rocznicy powstania w getcie warszawskim. Przed rozpoczęciem właściwych działań uczniowie klas 3  brali udział w zajęciach „Od antysemityzmu do holocaustu”. Ich celem było   utrwalenie i poszerzenie  wiedzy na temat „Szoah” czyli zagłady ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej. Młodzież zaangażowała się w przygotowanie  papierowych  żonkili symbolizujących  pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile. Kwiaty  zostały rozdane uczniom naszej szkoły   w drugim  dniu egzaminu gimnazjalnego .Podsumowaniem  akcji była projekcja filmu „Nie było żadnej nadziei”, który został zaprezentowany  w klasach  trzecich  podczas zajęć z wychowawcami.

Dla wszystkich zainteresowanych link do filmu:https://www.youtube.com/watch?v=MI3bEHjhYds

 


„Wiosenne potyczki z przyrodą”

kwiecień 892 (Copy)

W dniu 8 kwietnia br. odbyła się II edycja konkursu matematyczno- przyrodniczego

„Wiosenne potyczki z przyrodą” dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych.

W konkursie zwyciężyły drużyny ze szkół

I miejsce -SP nr 28

II miejsce – SP nr 11

III miejsce – SP nr 2

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok na III edycję!

Organizatorki


W ENERGETYCZNYM CENTRUM NAUKI

W marcu i kwietniu uczniowie klas IC, IA i IB byli na wycieczceszkolnej w Energetycznym Centrum Nauki. Jest to  nowoczesne miejsce dla młodzieży , które zachęca do odkrywania i zrozumienia światapoprzez samodzielne eksperymentowanie, w oprawie baśniowej fabryki.
Zabawa była przednia.”

 

WOLONTARIUSZE EUROPEJSCY W NASZEJ SZKOLE!

7 marca gościliśmy wolontariuszy z Wielkiej Brytanii, Francji, Portugalii i Macedonii. Jack, Corentin, Sofia i Kristina poprowadzili bardzo ciekawe zajęcia dla uczniów klas: I a, III a, III b i III d. Opowiedzieli, na czym polega działalność w wolontariacie europejskim (EVS) oraz zapoznali uczniów z kulturą i zwyczajami swoich krajów.

Wizyta była bardzo ciekawa. Uczniowie sprawdzili swój angielski, nawiązali nowe przyjaźnie i dowiedzieli się jak można włączyć się w działalność wolontariatu europejskiego.


Konkurs na najładniejszy wiosenny ogródek

1.04.2016 r. Zielony Patrol zorganizował międzyklasowy konkurs  na najładniejszy wiosenny ogródek.

Głównym celem akcji było zagospodarowanie klombu  znajdującego się  między pawilonami naszej szkoły.

Do zmagań  przystąpili uczniowie wszystkich klas . Młodzież  przyniosła  sadzonki i nasiona wiosennych kwiatów, które zostały zasadzone i posiane na klombie. Zabawie towarzyszyła piękna pogoda i radość na twarzach uczniów.

Po zakończeniu konkursu jury, na czele z Panią dyrektor, wyłoniło  zwycięzców :

I miejsce klasa  Ie

II miejsce klasa  Id

III miejsce klasa  IIa

 


„Spod przymkniętych powiek – magia miejsc.”

 

10 marca 2016 r. obyło się spotkanie z uczniami szkół podstawowych, uczestnikami corocznego konkursu literackiego o nagrodę „Złotego Pióra”. Wszyscy zostali uhonorowani dyplomami  i słodkimi upominkami, zwycięzcy nagrodami książkowymi,
a laureatka I miejsca – Barbara Pietrzyk z SP nr 12 otrzymała nagrodę główną – złote pióro firmy Parker.
Ponadto goście obejrzeli dekoracje przygotowane z okazji Tygodnia Kultury Języka.
Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.


CZYTANIE DZIEŁ SIENKIEWICZA

 

W dniu 7.03.16 r. odbył się konkurs czytania dzieł Henryka Sienkiewicza. Rok 2016 został ogłoszony rokiem pisarza, dlatego też w naszej szkole postanowiliśmy włączyć się w jego obchody.
Wszyscy uczestnicy pięknie zaprezentowali interpretacje wybranych fragmentów utworów H. Sienkiewicza.
I miejsce zajęła uczennica kl. II C – Julia Siedlecka
II miejsce zajęła uczennica kl. I D – Weronika Biernacka
III miejsce zajął uczeń kl. I B – Jakub Gil.

Uczniom biorącym udział w konkursie gratulujemy i serdecznie dziękujemy.

 


DBAJ O FORMĘ

25.02 2016 r. uczniowie klasy IIIa i IIc wraz z wychowawcami miło i aktywnie spędzili czas na lodowisku na Stadionie. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności łyżwiarskich podczas różnych gier i zabaw.

 


 

WIZYTA W KONSULACIE GENERALNYM STANÓW ZJEDNOCZONYCH  W KRAKOWIE

W grudniu 2015 r. uczniowie klasy I a brali udział w warsztatach językowych dotyczących kultury amerykańskiej w Konsulacie Generalnym Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Gimnazjaliści wysłuchali prelekcji w języku angielskim wygłoszonej przez Andrew N. Caruso, Konsula ds. Polityczno-Ekonomicznych, a następnie podczas dyskusji mogli dowiedzieć się, na czym polega działalność konsulatu oraz praca dyplomaty.

Po południu uczniowie zwiedzili Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, gdzie między innymi mogli podziwiać Globus Jagielloński – jeden z pierwszych globusów w historii kartografii, a zarazem najstarszy zachowany, na którym zaznaczono nowy kontynent, Amerykę.