Wycieczka do Jędrzejowa i Chmielnika

W dniu 1 czerwca uczniowie klasy I e i I a uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej. Pierwszym punktem podróży było Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.  Młodzież wzięła udział w lekcji muzealnej pt. „Słoneczny pomiar czasu”. Uczniowie poznali zasady konstrukcji zegarów słonecznych oraz zapoznali się z kilkoma rodzajami tych czasomierzy. Po zakończonych zajęciach uczestnicy wycieczki podziwiali zbiory muzealne zgromadzone przez Feliksa Przypkowskiego. Po opuszczeniu Jędrzejowa wyruszyliśmy  się do Chmielnika.Tam młodzież  zwiedziła  Ośrodek Edukacyjno-Muzealny ‚Świętokrzyski Sztetl’ mający swoją siedzibę w budynku dawnej synagogi. Uczniowie zapoznali się z historią  chmielnickich Żydów, którzy przed  1939 r. stanowili 80 % wszystkich mieszkańców miasta. Młodzież miała okazję poznać życie codzienne,   tradycje i obyczaje   tej społeczności. Ostatnim punktem były odwiedziny tzw. „Domu Cienia”-monumentu upamiętniającego tragiczne losy Żydów w okresie II wojny światowej.

WYCIECZKA W PIENINY

4 V 2016 r. klasy II c, III d i III e wybrały się na dwudniową wycieczkę w Pieniny. Pierwszego dnia uczniowie  zwiedzili Szczawnicę, gdzie mogli podziwiać wspaniałą architekturę , a pragnienie gasili wodą zdrojową. Następnie udali się drogą wzdłuż Dunajca do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Tam czekał autokar, który zawiózł nas na nocleg do Niedzicy. Zmęczeni, ale radośni wieczór spędziliśmy przy ognisku. Następny dzień również obfitował w atrakcje: zwiedziliśmy zaporę , przepłynęliśmy statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim i zwiedziliśmy średniowieczne zamczysko w  Czorsztynie. Pełni wrażeń i w dobrych humorach wieczorem wróciliśmy do Kielc.

Wycieczka do Bochni

W maju  uczniowie klas I A, I B,I C spędzili 3 godziny 250 metrów pod ziemią w Kopalni Soli w Bochni.To miejsce jest jednym z nielicznych w Polsce wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Niewątpliwie przejście trasą wiodącą przez najstarsze i najciekawsze wyrobiska i komory kopalni wzbogaciło wiedzę uczniów na temat średniowiecznego sposobu wydobycia „białego złota”. Ponadto podziemna ekspozycja multimedialna sprawiła, że uczniowie mogli odnieść wrażenie, iż życie kopalni toczy się obok zwiedzających. W opowiadaniu historii, dzięki technikom multimedialnym, pomagali więc królowie, żupnicy, a nawet duch cystersa- mnicha.

Atrakcją była też wizyta w „Osadzie Oraczy”- średniowiecznej rekonstrukcji wioski, gdzie każdy ze zwiedzających mógł sam ulepić w glinie naczynia domowego użytku.

Zaopatrzeni w sól wróciliśmy do Kielc.

Z wizytą w Muzeum Dialogu Kultur

W dniu 17 maja br. uczniowie klasy III D odwiedzili Muzeum Dialogu Kultur. Celem działalności tego oddziału Muzeum Narodowego  jest przybliżanie inności, uświadamianie możliwości integracji społecznej z poszanowaniem różnorodności poprzez przywoływanie przykładów dialogu międzykulturowego, negacja rasizmu, ksenofobii, uprzedzeń, stereotypów i dyskryminacji, promocja tolerancji- rozumianej jako prawo człowieka.  Zajęcia nakierowane były na  uświadomienie młodym ludziom do czego może prowadzić nietolerancja i nienawiść. Miały one  na celu  kształtowanie wśród uczniów właściwych postaw prospołecznych    i  obywatelskich.

„Edukacja w miejscach pamięci”

W bieżącym roku szkolnym nasze gimnazjum brało udział w pilotażowym projekcie „Edukacja  w miejscach pamięci”. Organizatorem przedsięwzięcia był Ośrodek Myśli Patriotycznej  i Obywatelskiej. W ramach niniejszego przedsięwzięcia uczniowie klas III, w dniach 10-12 maja, uczestniczyli w wycieczkach  dydaktycznych w trakcie  których odwiedzili kilka miejsc pamięci narodowej województwa świętokrzyskiego.  Pierwszym z nich był  stadion kielecki. Tam,  przy Pomniku Straceń, młodzież dowiedziała  się o tragicznych losach mieszkańców Kielc zamordowanych przez niemieckich okupantów podczas II wojny światowej. Ofiary zostały uczczone  minutą ciszy. Drugim punktem, do którego dotarli uczniowie,  była mogiła Wojtka Szczepaniaka. Po opuszczeniu Kielc młodzież udała się w podróż w kierunku  Starachowic.   Po dotarciu do celu  uczestnicy wycieczki zwiedzali Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura. W ramach ekspozycji uczniowie podziwiali m.in. zakłady wielkopiecowe z połowy i końca XIX wieku oraz wystawę paleontologiczną. Po wyjeździe ze Starachowic młodzież udała się do Nowej Słupi.  Stąd uczniowie wyruszyli „drogą królewską” na Święty Krzyż. Po dotarciu na szczyt  uczestnicy wycieczki zwiedzali Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego zapoznając się przy tym z historią klasztoru. Ostatnim punktem wycieczki było gołoborze, które młodzież mogła podziwiać z platformy widokowej. W czasie trwania wycieczki uczniowie nie tylko odwiedzili szereg interesujących miejsc, ale czynnie zdobywali wiedzę poprzez rozwiązywanie zadań z przygotowanych dla nich kart pracy.  Podsumowaniem wycieczki były zajęcia dydaktyczne, które odbyły się kilka dni później w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.